Karın Germe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karın germe ya da abdominoplasti operasyonları, hamilelikten sonra ya da kitlesel kilo kaybından sonra gevşeyen veya parçalanan kasları sıkılaştırmak ve sarkık-gevşek cildi daha sıkı bir hale getirmek için uygulanan estetik ve rekonstrüktif cerrahi müdahaledir.

Estetik International; karın germe operasyonunun diyet ya da egzersiz yerine alternatif bir yöntem olarak öncelikli olarak düşünülmesini önermemektedir. Kuraldışı tıbbi durumlar haricinde sağlıklı beslenme ve egzersizle düz bir karın elde edilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca ameliyat olmadan önce sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarına (uygulanamayan tıbbi durumlar haricinde) uyulması ile ameliyattan sonra cilt ve kasların sağlıklı ve daha iyi bir estetik görünüme kavuşması sağlanabilmektedir.

Karın Germe Operasyonu Hangi Durumlarda Yapılır?

Karın germe estetik bir operasyon olsa da aşağıdaki durumlarda rekonstrüktif (yeniden onarım) bir uygulama olabilmektedir;

 • Hamilelik, obezite, yoğun kilo kaybı, travma, tümörler ve diğer hastalıkların neden olduğu karın anormallikleri
 • Karın yapısal kusurlarını düzeltmek ve hafifletmek
 • Karın kaslarının işlevini geliştirmek
 • Karına estetik ve normal bir görünüm oluşturmak
 • Kronik dermatite, yürüme zorluğuna, cilt enfeksiyonuna ve hijyen zorluğuna neden olabilecek pannus olarak da adlandırılan büyük ve rahatsız edici bir görünüme sebep olan yağ önlüğünün kaldırılmasına (Apronektomi)

Karın Germe Operasyonu Kimler İçin Uygundur?

Karın germe operasyonu, yukarıda anlatılan tıbbi ve estetik sebepler dahilinde yapılmaktadır. Karın germe oldukça kişiye özel bir işlemdir ve herkes için uygun olmayabilir. Operasyon öncesinde gerçekleştirilen testler sonrasında ki değerlendirmeye göre size en uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Ancak aşağıdaki durumlara sahipseniz, karın germe operasyonu yapılması size uygun değildir;

 • Anestezi yapılamaması
 • Kanama eğilimine yatkın ya da geç iyileşme yeteneğine sahip olmak
 • Cerrahi komplikasyon gerçekleşme olasılığının yüksek olması
 • Karın Germe, diyet ve egzersiz programlarının alternatifi olan bir yöntem değildir. Uygulanan işlemlerin kalıcı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda karın germe operasyonu ertelenmelidir;

  • Hamile kalma planı varsa
  • Kilo kaybetme süreci devam ederken ya da çok fazla kilo kaybedilmiş ise

  Eğer aşağıdaki durumlara sahipseniz, karın germe operasyonu sizin için uygun olabilir;

  • Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kilodaysanız
  • Gerçek beklentilere sahipseniz
  • Sigara içmeyen bir kişi ya da bırakmışsanız
  • Karnınızın çok büyük olduğu hissi sizi rahatsız ediyorsa

MERAK ETTİĞİNİZ SORULAR ?

1Karın Germe Ameliyatı
Karın germe oldukça kişiye özel bir işlemdir ve herkes için uygun olmayabilir. Operasyon öncesinde gerçekleştirilen testler sonrasında ki değerlendirmeye göre size en uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve uygulanmalıdır.
2Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Karın germe operasyonunun diyet ya da egzersiz yerine alternatif bir yöntem olarak öncelikli olarak düşünülmesini önermemektedir. Kuraldışı tıbbi durumlar haricinde sağlıklı beslenme ve egzersizle düz bir karın elde edilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca ameliyat olmadan önce sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarına (uygulanamayan tıbbi durumlar haricinde) uyulması ile ameliyattan sonra cilt ve kasların sağlıklı ve daha iyi bir estetik görünüme kavuşması sağlanabilmektedir
3Karın Germe Ameliyatı
Karın germe ameliyatı fiyatı tıbbi bir işlemdir diğer uygulamalarda olduğu gibi fiyatlardan önce yapılması geren doktorun tecrübesi ve işlem yapılacağı ortamın hijyeni çok önemlidir.Bu önemli iki hususla birlikte fiyat konusunda sağlık danışmanı arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.Sağlık ve Güzellik Kişiye Özgündür Başkaları İle Kıyaslanamaz.

Yasal Uyarı Tüm uygulamalarımız hakkındaki bilgiler, kişileri bilgilendirme amaçlı olmakla beraber, herhangi hastalığın teşhis veya tedavisinde kullanılmamalıdır.

.

DutchEnglishFrenchGermanTurkish
× Whatsapp